Pomorskie Wiadomości branżowe

Otwarto nowy tunel w pobliżu Alchemii

Otwarto nowy tunel w pobliżu Alchemii
29 maja nastąpiło otwarcie nowego przejścia podziemnego z peronu SKM Przymorze-Uniwersytet, prowadzącego w kierunku Uniwersytetu Gdańskiego oraz Alchemii. Inwestycja, w ramach której wybudowano również windę dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwiększy komfort i bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących w tej okolicy. Całość inwestycji sfinansowała firma Torus, deweloper m.in. pobliskiego kompleksu Alchemia.„Ta okolica jest mi szczególnie bliska. Najpierw wiązał mnie z nią przez wiele lat Uniwersytet Gdański, później siedziba Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, a teraz także Alchemia. Tym bardziej się cieszę, że mogliśmy dać temu miejscu coś od siebie i sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej przyjazne ludziom” – mówi Małgorzata Dobrowolska, współwłaścicielka firmy Torus oraz Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.Długa droga do celuNowe przejście podziemne z peronu SKM w kierunku UG oraz Alchemii będzie dużym ułatwieniem w codziennych dojazdach na uczelnię, do pracy, na zajęcia sportowe czy też w zwykłym przemieszczaniu się po okolicy. Pomysł budowy

29 maja nastąpiło otwarcie nowego przejścia podziemnego z peronu SKM Przymorze-Uniwersytet, prowadzącego w kierunku Uniwersytetu Gdańskiego oraz Alchemii. Inwestycja, w ramach której wybudowano również windę dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwiększy komfort i bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących w tej okolicy. Całość inwestycji sfinansowała firma Torus, deweloper m.in. pobliskiego kompleksu Alchemia.

?Ta okolica jest mi szczególnie bliska. Najpierw wiązał mnie z nią przez wiele lat Uniwersytet Gdański, później siedziba Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, a teraz także Alchemia. Tym bardziej się cieszę, że mogliśmy dać temu miejscu coś od siebie i sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej przyjazne ludziom? ? mówi Małgorzata Dobrowolska, współwłaścicielka firmy Torus oraz Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

Długa droga do celu

Nowe przejście podziemne z peronu SKM w kierunku UG oraz Alchemii będzie dużym ułatwieniem w codziennych dojazdach na uczelnię, do pracy, na zajęcia sportowe czy też w zwykłym przemieszczaniu się po okolicy. Pomysł budowy dodatkowego tunelu w tym miejscu narodził się już kilka lat temu. W kwietniu 2008 roku Torus wysłał do centrali Szybkiej Kolei Miejskiej pierwsze pismo w tej sprawie, wyrażając nim chęć realizacji przedsięwzięcia. ? Od dłuższego czasu dostrzegaliśmy potrzebę usprawnienia komunikacji w tym miejscu. Liczba osób przemieszczających się z peronu przystanku Gdańsk Przymorze-Uniwersytet w kierunku al. Grunwaldzkiej i korzystających z wąskich przejść pod wiaduktem kolejowym wzdłuż ul. Kołobrzeskiej zawsze była duża, a plany inwestycyjne wskazywały na to, że będzie jeszcze większa. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom ? wspomina Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, będącej inwestorem tunelu oraz kompleksu Alchemia. Rozpoczęły się bardzo czasochłonne, jednak niezbędne konsultacje w celu uzgodnienia wszystkich formalnych i technicznych aspektów, rozpoczęto też prace projektowe. Pod koniec maja 2013 roku podpisane zostało ostateczne, trójstronne (Torus, SKM, PLK) porozumienie o realizacji inwestycji, a blisko dwa miesiące później ruszyła budowa, która trwała do końca kwietnia 2014 roku. – Powstanie takich centrów biurowych jak Alchemia to realny „zastrzyk” dodatkowej ilości pasażerów dla SKM. Istotne jest też, że ta infrastruktura powstała w ścisłym połączeniu z naszą kolejową, czego doskonałym przykładem jest właśnie przebicie i tym samym wydłużenie przez inwestora tunelu do ulicy Grunwaldzkiej ? mówi Marcin Głuszek, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży PKP SKM w Trójmieście. Ciekawostką jest to, że tunel wykonano metodą przecisku. Polega ona na wcześniejszym przygotowaniu konstrukcji na zewnątrz, a następnie stopniowym wciskaniu jej za pomocą siłowników hydraulicznych w nasyp kolejowy. Metoda ta, choć jest bardziej kosztowna niż tradycyjne, umożliwiła kursowanie pociągów na tym odcinku podczas trwania prac. W ramach inwestycji wybudowano również windę oraz zadaszenie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2 mln 800 tys. zł i został w całości pokryty przez firmę Torus.

A to już wiesz?  Kwiatowa Euphoria w Galerii Dębiec


dostarczył infoWire.pl

Źródło Alchemia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy