Biznes Gospodarka

Mostki termiczne a styropian Swisspor Lambda White

Mostki termiczne a styropian Swisspor Lambda White
Mostki termiczne inaczej nazywane cieplnymi to miejsca w budynku, przez które ucieka ciepło. W praktyce mogą podnosić koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Sprawdźmy więc gdzie i dlaczego

Data publikacji: 2016-12-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Mostki termiczne a styropian Swisspor Lambda White
Kategoria: BIZNES Gospodarka

Mostki termiczne inaczej nazywane cieplnymi to miejsca w budynku, przez które ucieka ciepło. W praktyce mogą podnosić koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Sprawdźmy więc gdzie i dlaczego powstają?

Najprościej mówiąc mostki termiczne są to słabe miejsca w ociepleniu domu, przez które ucieka ciepło. Powstają w wyniku błędów projektowych (brak szczegółowych rysunków powoduje, że wykonawca może łatwo popełnić błąd) oraz błędów wykonawczych, gdy jakiś element zostanie zrealizowany niezgodnie z projektem lub niestarannie. Mostki termiczne najczęściej dotyczą takich miejsc jak: kalenica, zabudowa okien, okap, strop, cokół czy fundament. Dlatego każdy projekt budynku powinien zawierać szczegóły konstrukcji i izolacji słabych termicznie miejsc w ścianach zewnętrznych budynku.

Mostki termiczne możemy podzielić na dwie grupy wedle kryterium miejsca występowania i genezy. Wedle kryterium miejsca występowania wyróżniamy mostki liniowe i punktowe. Biorąc pod uwagę genezę powstania dzielimy je zaś na strukturalne i geometryczne.

 Mostki liniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają charakter liniowy i dotyczą dużych fragmentów budynku, dlatego trudno się ich pozbyć. Najczęściej powstają z powodu błędnie zaprojektowanych detali, złego wykonawstwa lub z obu tych powodów. Występują zazwyczaj w miejscach połączenia dachu lub stropu ze ścianą zewnętrzną, na obrzeżach otworów okiennych i drzwiowych, na połączeniu balkonu ze stropem oraz na ścianach piwnic i fundamentów.

 

 

 

Mostki punktowe mają charakter punktowy właśnie i dlatego są często pomijane na etapie projektowym. Najczęściej występują przy łącznikach mechanicznych w warstwie ocieplenia. Przykładem może być przytwierdzenie styropianu do ściany za pomocą metalowych kołków. Jak temu przeciwdziałać? Wystarczy zamienić metalowe łączniki na plastikowe kołki plastikowe, które mają mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła od stali.

A to już wiesz?  OSM Piątnica wprowadza produkty z mleka od krów karmionych paszami bez GMO

Mostki strukturalne (materiałowe) powstają w miejscach, gdzie przylegają do siebie materiały budowlane o gorszych właściwościach termoizolacyjnych niż reszta przegrody. Występują najczęściej w okolicy nadproży lub żelbetowych słupów.

Mostki geometryczne wynikają z kształtu budynku. Powstają wtedy gdy powierzchnia przegrody jest różna od strony  wewnętrznej i zewnętrznej. Inaczej mówiąc powierzchnia oddająca ciepło jest znacznie większa niż powierzchnia je przyjmująca. Występują najczęściej w narożnikach budynków.

Konsekwencją występowania mostków termicznych są straty ciepła, które powstają z powodu miejscowego wychłodzenia przegród budowlanych. W takich miejscach dochodzi do zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwoju grzybów czy pleśni. Mostki termiczne mogą również przyczyniać się do uszkodzeń elementów konstrukcji budynku, co prowadzi do powstawania rys i spękań na powierzchni przegród zewnętrznych.

Idealnym rozwiązaniem przy występowaniu mostków termicznych jest technologia odprężonych płyt zespolonych. Styropiany trzeciej generacji posiadają wszystkie zalety szarych płyt, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Dzięki ochronnej, białej warstwie grubości kilku milimetrów, zespolonej z szarym rdzeniem, płyty są odporne na działanie słońca nawet po szlifowaniu, często koniecznym podczas prac aplikacyjnych. Z kolei fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, eliminująnaprężenia wewnętrzne (wyginanie, wybrzuszanie) występujące w zwykłych szarych płytach.

Swisspor LAMBDA WHITE,  jest pierwszym dostępnym w Polsce styropianem nowej generacji, wyprodukowanym w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. LAMBDA WHITE  posiada wyjątkowe parametry termoizolacyjne, właściwe dla najlepszych styropianów szarych. Jednocześnie jest pozbawiony kłopotliwej wady jaką są naprężenia wewnętrzne.

 

SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. Jako pierwszy w Polsce wprowadził szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, wyprodukowany w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Oferuje również kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskichTHERMOFLAT®.  W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy  linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą BITERM.

A to już wiesz?  Ile Polska otrzymała z UE?

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Mostki termiczne a styropian Swisspor Lambda White BIZNES, Gospodarka - Mostki termiczne inaczej nazywane cieplnymi to miejsca w budynku, przez które ucieka ciepło. W praktyce mogą podnosić koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Sprawdźmy więc gdzie i dlaczego powstają?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy