Biznes Gospodarka

Monsanto wygrywa proces

Monsanto wygrywa proces
GMO wygrywa w

Data publikacji: 2014-01-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Monsanto wygrywa proces
Kategoria: BIZNES Gospodarka

GMO wygrywa w USA

Sąd Najwyższy USA utrzymał wyrok Sądu apelacyjnego, co za tym idzie gigantyczne roszczenia Monsanto dotyczące genetycznie modyfikowanych nasion i patentów firmy. Sąd uznał słuszność do pozywania rolników których pola są nieodwracalnie skażone przez materiały Monsanto.
Pozew z 2011r. plantatorów ekologicznego ziarna, Stowarzyszenia Handlu i ponad 80 innych powodów przeciwko Monsanto, które miały na celu zakwestionowania agresywnych roszczeń agrochemicznych patentów firmy dot. zmodyfikowanych genetycznie nasion. Pozew miał na celu również nałożenie ograniczenia Monsanto przed pozywaniem każdego rolnika którego pole jest zanieczyszczone przez genetycznie modyfikowane nasiona.

Grupa powodów która obejmowała wielu indywidualnych rolników rodzin amerykańskich i kanadyjskich, niezależnych sprzedawców nasion oraz organizacji rolniczych szukających zabezpieczenia przed patentami Monsanto. Biotechnologiczny koncern złożył ponad 140 pozwów sądowych przeciwko rolnikom którzy rzekomo sadzili nasiona zmodyfikowanych genetycznie roślin bez zezwolenia. Powszechnie wiadomym jest że ziarna mogą także być rozsiewane przez wiatr czy zwierzęta.

Żaden z powodów nie jest klientem firmy Monsanto i nie ma umowy licencyjnej z firmą. Rolnicy twierdzą, że ​​nie chcą organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO firmy Monsanto) oraz rządają ochrony prawnej w przypadku niezamierzonego kontaktu z produktami firmy.

Decyzja Sądu Apelacyjnego była oparta na rzekomej obietnicy Monsanto, które to oświadczyo że nie pozwie rolników których uprawy – w tym kukurydzy, soi, bawełny, rzepaku i innych – będą zawierały śladowe ilości produktów GMO.

 
Stowarzyszenie Organicznych plantatorów ziarna i Prezes Stowarzyszenia Handlu Jim Gerritsen wyrazili rozczarowanie, że Sąd Najwyższy potwierdził poprzednią decyzję odmawiając rozpatrzenia sprawy.

„Jeśli Monsanto może opatentować nasiona dla korzyści finansowych, powinni być zmuszeni do płacenia za zanieczyszczenie pól rolnika, za to nie wolno ich pozwać,” powiedział Dave Murphy, założyciel i dyrektor wykonawczy demokratycznego stowarzyszenia Żywności „Food Democracy Now”. W oświadczeniu „Po raz kolejny odmówiono sprawiedliwości amerykańskim rolnikom, Monsanto dostało przyzwolenie na zastraszanie Amerykańskich rolników” – dodał Murphy.

A to już wiesz?  Salesforce: ogólnoświatowe badanie trendów w handlu objęło 500 mln konsumentów

„Monsanto skutecznie uniknął odpowiedzialności za kradzieży nasion, światowego dziedzictwa i wpychanie rolnikom wadliwej natury, swojej opatentowanej technologii nasion”, powiedział Murphy. „To jest skandal który zapisze się w historii.”

Sprawa pomiędzy ekologicznymi Producentami nasion „Trade Association” i inni. Przeciwko Monsanto Company. Sąd Najwyższy Sprawa nr 13-303

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Monsanto wygrywa proces BIZNES, Gospodarka - GMO wygrywa w USA

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy